2011. május 3., kedd

Felfázás, hólyaghurut


Ősszel, télen általában felerősödnek a vesével, húgyhólyaggal kapcsolatos panaszok, főleg azoknál, akik érzékenyebbek a hideg, nyirkos időjárásra. Ha pedig meglévő, ismétlődő felfázással, hólyaghuruttal bajlódik valaki, ilyenkor gyakrabban kínozzák a kellemetlen tünetek.

Tavasszal is fenyegetnek hasonló veszélyek, hiszen a melegebb idő kicsalogat bennünket a szabadba, és egyre többet tartózkodunk a természetben. Csodálatos dolog ez, testünk-lelkünk felfrissül tőle. Ám a kirándulás, a piknik egyszersmind könnyelműségre csábít: szívesen üldögélünk a még kissé hűvös földön vagy szikladarabon akár hosszabb időn át, esetleg élvezzük a mezítláb járás örömeit a harmatos fűben – és anélkül, hogy észrevennénk, máris kész a baj. Elsősorban a nőket, valamint a túl sokáig nedves fűben vagy hideg kövön üldögélő gyermekeket érinti a felfázás, majd annak szinte törvényszerű következményeként a hólyaghurut.
Ugyanígy járhatunk, ha a sportolás vagy testmozgás miatt átnedvesedett zoknit nem cseréljük ki szárazra, ha huzamosabb ideig tartózkodunk huzatos helyen úgy, hogy a derekunk szabadon van vagy csak vékony ruhadarab fedi; és akkor is, ha hideg vizes úszómedencében töltjük a fél napot, ráadásul a nedves fürdőruhát is magunkon hagyjuk, miután kijöttünk a vízből.

Hólyagpanaszok: nincs mindig baktérium a vizeletben

A hólyagfertőzés (cystitis) nőknél igen gyakori, minden ötödiknél évente legalább egyszer jelentkeznek húgyúti panaszok, és ha nem megfelelően kezelik, a hólyaghurut könnyen visszatérővé válhat. A fertőzések több mint fele a felső húgyutakat, a vesét is érinti, és maradandó károsodást okozhat. Figyelemre méltó, hogy még a tünetmentes nők 2-4%-ánál is magas a vizeletben található baktériumok száma, ami fel nem ismert, kezeletlen fertőzésre utal.

A hólyagpanaszok többségét baktériumok okozzák, de a vizeletből való baktériumtenyésztés nem mindig vezet eredményre: a húgyúti fertőzés tipikus tüneteit mutató nők 40%-ánál ugyanis nem mutatható ki számottevő mennyiségű baktérium a vizeletben. Ha viszont találnak kórokozó baktériumot a vizeletben, tíz esetből kilencben az Escherichia coli (E. coli) a bűnös.

Az orvosok a leggyakrabban antibiotikumot írnak fel a hólyaghurut kezelésére. A természetes gyógymódok azonban többnyire hatékonyabbak, mint az antibiotikumok. Sőt, talán merésznek tűnik az állítás, de igaz: kutatások bizonyítják, hogy az antibiotikum-kezelés inkább elősegíti a visszatérő hólyaghurut kialakulását azzal, hogy megzavarja a hüvely flóráját, és támogatja az antibiotikumnak ellenálló E. coli elszaporodását. Az antibiotikum ugyanis általában tönkreteszi a húgycső külső felét borító és védő baktériumpajzs működését.

Étrend, életmód

A legfontosabb, hogy legalább napi 2 liter vizet igyunk meg, ami fokozza a vizelet átáramlását, átöblíti a vesét, a húgyvezetéket, a hólyagot és a húgycsövet.
Kerüljük az egyszerű cukrokat, a finomított szénhidrátokat, az élelmiszer allergéneket, az alkoholt és a fűszereket. A gyümölcsleveket ne tisztán, hanem hígítva igyuk meg.
Megemlítendő a fokhagyma, természetes antibiotikus hatása miatt, valamint vízhajtóként a petrezselyem.
Klinikai tanulmányok szerint hasznos a vörösáfonya-ital fogyasztása. Ez nem is elsősorban a vizelet savasításával hat, inkább azon összetevői révén, amelyek csökkentik az E. coli baktérium képességét arra, hogy a hólyag falához, illetve a húgycsőhöz tapadjon.
Sokan a vizelet savanyítását javasolják, ám tapasztalatok szerint a vizelet lúgosítása káliumcitráttal és/vagy nátriumcitráttal hatékonyabb, főleg a kórokozó baktériumot nem ürítő nőknél. Megfontolandó az is, hogy a vizelet savanyítása C-vitamin (aszkorbinsav) adásával és vörösáfonyalé fogyasztásával a szokásos adagolásban alig van hatással a vizelet kémhatására (pH-értékére). A lúgosítás másik előnye, hogy a hólyaghurut ellen alkalmazott gyógynövények antibakteriális hatóanyagai (a hidrokinon és a berberin) inkább lúgos környezetben fejtik ki jótékony hatásukat.

Rendkívül fontos a székletürítés utáni megfelelő higiénia, beleértve azt is, hogy a hölgyek a WC-papírt elölről hátrafelé húzva használják, illetve ha szükséges, használjanak bidét.

Gyógynövények

Valamennyi gyógynövény közül a medveszőlőlevél bizonyult a leghatékonyabbnak a hólyaghurut kezelésére. Különösen az E. coli baktérium ellen hatásos, emellett vizelethajtó is. Vigyázzunk a medveszőlő adagolására: szárított levélből vagy teából 1-2 teáskanál (1,5-4,0 g) elegendő, mert ennek a 4-5-szöröse kellemetlen mellékhatásokat, általában émelygést okozhat.

Az egyik hasznos vese- és hólyagtea a következő alkotórészekből áll: nyírfalevél (24 g), medveszőlőlevél (20 g), gyermekláncfű gyökérrel együtt (15 g), csipkebogyó magostól (14 g), aranyvessző (14 g), veteménybab hüvely (10 g), hibiszkuszvirág (3 g). Hólyag- és vesekő elleni tea: iglicegyökér (25 g), csalán (25 g), aranyvessző (25 g), gyermekláncfű gyökerestől (25 g). (Dr. Theiss)

Felfázásra, hólyaghurutra a következő keverék is ajánlott: körömvirág (20%), kukoricabajusz (20%), kígyószisz (10%), nyírfalevél (20%), cickafarok (20%), csipkebogyó (10%). (Lukácsné)

Ugyancsak hasznos a hidrasztiszgyökér vagy kanadai sárgagyökér. Számos közönséges baktérium ellen jó.
A régiek a heveny húgyúti fertőzést (gyakori, kevés, csípős vizeletürítés) egy órán belül elfogyasztott legalább 4 liter teával hatásosan kezelték (lökésterápia). Természetesen ezt a módszert szívbetegek ne alkalmazzák.

Ülőfürdők

A húgyutak akut, fájdalmas gyulladásai esetén a zsurlófüves ülőfürdő fokozhatja a gyógyteák hatását. Két-három csészényi friss vagy szárított növényt 2 liter vízben éjszakára beáztatunk, másnap az egészet felforraljuk, majd 10 percig állni hagyjuk. Leszűrés után a kivonatot beleöntjük a fürdőkádba, s annyi testmeleg vizet engedünk hozzá, hogy ellepje az altestünket és a vesetájékot. A mellkas és a szív ne kerüljön víz alá! A fürdő 10-15 percen át tartson, és másnaponként ismételjük meg.

A görcsoldó és gyulladásgátló, kamillagőzös altesti fürdőt különösen kisgyermekek és idős emberek kedvelik. Bidében vagy megfelelő nagyságú műanyag tálban egy csésze kamillavirágot 1 liter forró vízzel leforrázunk. Vigyázat: a gőz ne legyen túl forró! A tálon helyet foglalva, néhány percen belül tapasztalható a vesében és a hólyagban jelentkező görcsök oldódása. Menstruációs görcsök esetében is igen hatásos.
A petrezselyem zöldjéből készített főzettel ugyancsak gőzölhetünk. Két liter vizet forraljunk fel, tegyünk bele 2-3 csomag petrezselyem zöldjét, várjunk egy kicsit, amíg hűl (nehogy a forró gőz megégessen), majd guggoljunk a gőz fölé.

Pakolások, melegítés

A káposztalevél minden gyulladás esetében, így hólyaghurutnál is hatékony. Sodrófával törjünk puhára néhány vörös, zöld vagy fehér káposzta levelet, helyezzük több rétegben az altestre, és rögzítsük könnyű kötéssel. Éjszakára is hagyjuk a testen.

Alkalmazható a forró burgonyazsák is. Héjastul nyomjunk össze héjában főtt burgonyát egy vászonzsákban. Az elviselhető legmelegebb állapotban használjuk, és terítsünk rá egy vastag kendőt, majd takarózzunk be gyapjútakaróval, hogy a pakolás lassabban hűljön ki. Hagyjuk a zsákot egy órán keresztül az alhason, majd 30 perc múlva ismételjük meg az eljárást.

Tegyünk a has aljára melegítő gumipárnát. Éjszakára jót tesz a meleg vizes palack az alhason és a lábak közé elhelyezve.
Táplálékkiegészítők
Visszatérő hólyagfertőzésnél vagy antibiotikum szedés esetén fontos a normális hüvelyflóra helyreállítása barátságos baktériumokkal. Ez elérhető Lactobacillus acidophilust, Bifidobacterium bifidust vagy más „barátságos” bélbaktériumokat tartalmazó készítményekkel.
Citrátbevitel céljából a leghasznosabb olyan kalcium-, magnézium- és káliumtartalmú étrend-kiegészítők szedése, amelyek az említett ásványi anyagokat citrátkötésben tartalmazzák.
Előnyös még a C-vitamin, a bioflavonoidok, a cink, valamint az A-vitamin vagy a béta-karotin fogyasztása is.
Jók a tapasztalatok az áfonyakivonatot ugyancsak tartalmazó Aloe vera géllel is.

Homeopátiás szerek

Felfázásra leggyakrabban kétféle homeopátiás szert ajánlanak, a tüneteknek megfelelően kiválasztva. Az egyik a Cantharis (9 CH, napi 3x5 golyó), amelyet csípő vizeletürítés, gyakori vizelési inger esetén érdemes kipróbálni. Jellemző, hogy a csípő érzés a vizelés után is megmarad, és a gyakori inger miatt egy-egy alkalommal csak kevés vizelet ürül.

A Mercurius corrosivus (15 CH, napi 2-3x5 golyó) akkor lehet hasznos, ha az előbbi szernél említett tünetek mellett esetleg véres vizelet is megjelenik. Az erre a készítményre többnyire jól reagáló beteg állapota éjjel romlik, emiatt sokszor felébred a vizelési ingerre.

Kürti Gábor 2009. október 28. szerda, 02:00

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése