2011. december 4., vasárnap

A csicsóka


csicsok1.jpg

csicsok2.jpg
A csicsókát (Helianthus tuberosus) a szegények krumplijának tartották. Igénytelen, vadon is termő növény. Ezt a Magyarországon alaptalanul, méltánytalanul mellőzött gumós zöldséget a nagyvilág elegáns éttermeiben gyakran előkelő ételek, homár, libamáj, szarvasgomba, nemes tengeri halak, fésűkagyló és más drága innyencségek társaságában tálalják.
Csak fantázia kérdése, mert szinte minden alapanyagunkkal harmonizál. Fogyaszthatjuk nyersen, salátákban, párolhatjuk, főzhetünk belőle szószokat, kifacsart levéből kitűnő turmixital készíthető – naranccsal, citrommal, mézzel, almával, de köretként csicsókalepényt készítenek, és kelbimbóhoz, csirkéhez adják. Készíthető belőle saláta, pogácsa, savanyúság, köret, leves, tócsni, rakottas de még chips is.
A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja az egyéb szénhidrátok és hizlaló tápanyagok felszívódását, fokozza laktató hatását, és meggátolja a székrekedés kialakulását.
Enzimjeivel nagyban elősegíti az emésztést. Kedvező biológiai adottságait pedig fokozza az, hogy a csicsóka, az inulinon kívül más, igen fontos biológiailag aktív összetevőket is tartalmaz: növényi rostokat; mikroelemeket (bór, réz, mangán, szelén, titán, cink, vas) és makroelemeket (kálcium, kálium, magnézium foszfor); B1-, B2- és B3-vitamint, C-vitamint; valamint béta-karotint és olyan fehérjeépítő aminosavakat, mint az arginin, aszparagin, cisztein, hisztidin, lizin és a triptofán.
Sajátosan a csicsókára jellemző anyagok közül kiemelkedik a betain és a kolin.
Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin (makkcukor).
A 20-28% szárazanyagot tartalmazó gumókban 14-16%
inulin és polifruktozánok (levulóz, szinantrin) vannak. Az ezekből keletkező fruktóz (gyümölcscukor) könnyebben és gyorsabban emészthető a répacukornál. Keményítőt csak csekély mennyiségben tartalmaz. Nátriumban viszont szegény.
Az inulin vízben oldódó nagyméretű rost, amely a bélben sértetlen marad, s így magához vonzza a jó baktériumokat a táplálkozásra. A káros bélflóra tagjai számára viszont az inulin a szaporodást és táplálkozást illetően közömbös. A rossz hatású Clostridium perfringens és sok egyéb káros baktérium inkább a finomított cukor bomlástermékein élnek.

Gyógyhatása

A csicsóka fő hatóanyaga az inulin növényi rostanyag, amely képessé teszi a szervezetet arra, hogy öngyógyító tevékenységének maximumát érje el. A leggazdagabb inulinforrás eddigi ismereteink szerint a már a Bibliában is említett csicsóka.

Gyermekkori élelmiszer-allergiák

A gyermekkori élelmiszer-allergiák esetében megállapították, hogy szinte kivétel nélkül a Lactobacillus, az Acidophilus és a Bifidobacteria törzsek lecsökkent számával egyidejű Enterobacteriaceae család túlfejlődése a kiváltó ok. Bélflórát helyreállító beavatkozásként müzlibe vagy gyümölcsléhez adagolt inulinnal az élelmiszer-allergia megszüntethető.

Szív- és érrendszeri betegségek

A koleszterin- és trigliceridcsökkentő hatás elérésének egyik hatékony módja szerint 1-2 evőkanál csicsókaport keverjünk 1-1,5 dl narancslébe.
Fokozottabb trigliceridképződést segítő hatása a vér szabad zsírsavtartalmának csökkenésével járhat együtt. Ezzel a trigliceridértékek javulnak, amely kedvező szív- és érrendszeri hatást eredményez. A rendszeres csicsókafogyasztással csökkenthető a vér húgysavszintje, így a túltáplálkozásból eredő elhízás, vesekő, köszvény, hipertónia, szívkoszorúér-betegségek megelőzésében kiemelkedő jelentőségű táplálékunk a csicsóka és az abból készült termékek.

Mellrák

Az étrendbe építhető inulin fogyasztása rizikómentes, és könnyedén alkalmazható a rákterápiában. A rákellenes hatás a Lactobacillus béta-glucuronidáz-gátlásán alapul. A béta-glucuronidáz a székletben található enzim a szervezet detoxikáló tevékenységét gátolja abban, hogy az ösztrogén egy kevésbé aktív, illetve kevésbé toxikus formában estriollá alakuljon át. Az ösztrogén toxikus formája ugyanis a mellrák rizikóját növeli. Az inulin a bélflóra normalizálása útján az ösztrogén legtoxikusabb formáját kiiktatja.

Cukorbetegség és elhízás

Cukorbetegség esetében az inulin mint szénhidrát-energiaforrás azért jelentős, mert a vércukorszintet tartós fogyasztás esetén sem emeli. Az inulin metabolizációjához nincs szükség inzulinra, sőt az inzulinfüggőséget is csökkenti, s a vércukorszint beállítását megkönnyíti.
A csicsókagumó fogyasztása azért is előnyös a mai, elhízáson alapuló népbetegségek megelőzésében, mert az inulin molekulahosszúsága miatt nem reszorbeálódik, emberben pedig (az inulináz enzim hiánya miatt) nem bontódik és legfeljebb a vastagbél baktériumflórája képes valamelyest feldolgozni. Így az inulin az emberi táplálkozásban csak ballasztanyagként jön számításba és fogyaszt. A burgonya mellett és helyett mind a népélelmezésben, mind az elhízottak és cukorbetegek diétájában felhasználható és hasznosítható, sőt e betegek még többet is fogyaszthatnak belőle.

Kozmetikumként

A csicsókát kozmetikai készítményekben is alkalmazzák, ugyanis bizonyított a gumó egyedülálló regeneráló, hidratáló, bőrnyugtató, bőrtápláló és frissítő hatása.
A csicsóka ezen összetevői hatékonyan szabályozzák a vérnyomást, illetve az emésztőrendszer működését. Védik a májat és a veséket. Fertőzések esetén a csicsóka fokozza az ember immunrendszerének hatékonyságát, nyugtatólag hat az idegrendszerre, ugyanakkor segíti a figyelemösszpontosítást, miközben az egész szervezetet ellátja energiával. A csicsóka fogyasztása a betegségekből lábadozók és a csontritkulásban szenvedők számára is ajánlott.
A csicsóka fogyasztható cukorbetegség esetén is, mert az étrend szánhidrát tartalmába nem kell beleszámítani.

A cukorbetegség és a csicsóka

A csicsóka a következő módon segít a cukorbetegség tüneteinek csökkentésében:
1. Csökkenti és normalizálja a vér cukorszintjét, mivel:
csökkenti a belekből a véráramba felszívódó cukor mennyiségét;
serkenti a glükóz emésztését;
javítja a szervezet saját inzulinjának hatékonyságát;
segíti a sejtek inzulin felismerő képességét (csökkentve az inzulinrezisztanciát);
a májban fokozódik a glikogén termelődése.
2. A vérben csökken a koleszterin és triglicerid szintje, ami csökkenti az érelmeszesedés és más érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
3. Jelentős testsúlycsökkenés.
4. Javítja a máj, a gyomor és a belek egészségi állapotát. 
5. Optimalizálja a hormonkiválasztást és -termelést.
A fentiekben felsorolt kedvező élettani hatások javítják a cukorbetegségben szenvedők szellemi frissességét, munkabírását, közérzetét és általában az életminőséget.
A csicsóka összetevői kivétel nélkül kedvezően befolyásolják az 1-es típusú diabéteszben szenvedők állapotát. A csicsóka rendszeres fogyasztása csökkenti a vércukorszintet, mégpedig az alábbi okok miatt:
Az inulint a legtöbb enzim nem képes lebontani, mivel ezek alapvetően a keményítő bontására "szakosodtak". Az inulin csak a vastagbélben kezd el lebomlani, ami kedvezően befolyásolja a bélflóra működését.
Az inulin oldható rost, amely képes megkötni a glükózt, s gátolja a glükóz felszívódását a vérbe.
Szabályozza a glikogenezis folyamatát (elsősorban azáltal, hogy csökkenti a májban a felszabaduló glükóz mennyiségét).
Csökkenti a raktározott glükóz mennyiségét.
A vér glükózszintjének tartós szabályozása révén az inulin csökkenti a túlzott inzulintermelést a hasnyálmirigyben.
Az inzulin megfelelő működéséhez szükséges szelén, cink, magnézium és kálium szintén megtalálható a csicsókában.
Az inulin legfontosabb tulajdonsága az, hogy fruktózegységei inzulin segítsége nélkül is képesek átjutni a sejtfalon, s a fruktóz a metabolitikus folyamatokban hatékonyan helyettesítheti a glükózt. Ennek köszönhetően csökken a sejtek energiadeficitje.
Sőt, az inulin rövid láncú molekulái, amelyek behatolnak a sejtfalba, sokkal könnyebbé teszik a glükóz bejutását a sejtmagba – igaz, ilyenkor a megszokott mennyiségtől kevesebb jut át a sejtbe.
Az inulin hatására csökken a glükóz koncentrációja
A fenti folyamatok tehát összességükben azt eredményezik, hogy a vérben jelentősen és tartósan csökken a glükóz koncentrációja, amit 24 órán keresztül nem követi ennek a mutatónak a változása. Az 1-es típusú diabétesz kezelése során éppen ez a legfontosabb feladat.

A csicsóka összetétele és tápanyagtartalma

Tápanyagtartalom 100 g-ban Energia 30 kcal   130 kJ
12,1 g

4,5 g

7,6 g

0,4 g

2,4 g

79,0 g

A-vitamin ekviv.
12 μg
1%
0,2 mg
15%
0,06 mg
4%
1,3 mg
9%
4,0 mg
7%
0,2 mg
1%
10,0 mg
1%
0,6 mg
5%
20,0 mg
5%
78,0 mg
11%
478,0 mg
10%
3,0 mg
0%
0,1 mg
1%
A százalékos értékek az amerikai felnőtt
javasolt napi mennyiségre (RDA) vonatkoznak.

Gyors csicsóka

Kevés étolajon (10 g ‒ 86 kkal) megdinsztelünk  vagy ízlés szerint aranysárgára pirítunk két közepes hagymát (150 g ‒ 65 kkal). A csicsókát 500 g ‒ 150 kkal) nem hámozzuk, csak kefével vízben tisztára sikáljuk, megmossuk, majd vékonyan felszeleteljük. Hozzáadjuk a hagymához. Fedő alatt ősszepároljuk körül-belül 20 percig, míg megpuhul. Megborsozzuk, sózzuk és még néhányszor megkavarjuk fedő nélkül is. Feltéttel vagy anélkül is fogyaszható, laktató.
Az összkalóriatartalom mindössze 301 kkal, szénhidráttartalma alig 35 g, de alacsony glikémiás index mellett. Többszörösen gyógyhatású.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése