Népies neve: Bárányüröm, hegyi üröm
Ezt az Európában, Észak-Afrikában és Kelet-Ázsiában elterjedt, hazánk egész területén előforduló évelő növényt már az ókorban ismerték és alkalmazták. Leginkább a száraz éghajlatot és talajt kedveli, ezért sztyeppéken, félsivatagos tájakon igen gyakori.
Fűszerként és gyógynövényként föld feletti virágos hajtásai használatosak. Íze keserű, kissé a citroméra hasonlít; illata erősen fűszeres. A virágos üröm illóolajat, abszintint, keserűanyagot, valamint C- és B-vitaminokat tartalmaz.
Általánosan javallt:
- alacsony vérnyomásra,
- görcsoldásra,
- gyomroproblémákra.
Teája segít a gyomor- és epebántalmak, az alacsony vérnyomás, az étvágytalanság leküzdésében, valamint kiváló féregűző és görcsoldó. Reuma elleni készítményekben is gyakran előfordul. Gyomor- és bélfekélyben szenvedő betegeknek használata tilos! Ha nagyobb mennyiségben alkalmazzuk, súlyos mérgezési tünetek (hányás, hasmenés, görcsök) léphetnek fel.
Ürmösborok és keserű likőrök kedvelt összetevője; az „abszint” nevű pálinka fő alapanyaga. Használják még húsételek és fagylaltok ízesítésére is.
Ürömbor
- fehér ürömfű,
- borsmenta,
- rozmaring,
- narancshéj,
- fahéj,
- szegfűszeg,
- édes bor
Elkészítés: A fenti fűszerek keverékét 1:20 arányban adjuk a borhoz. Két-három napig hagyjuk ázni, és tartsuk meleg helyen. Az előirt idő elteltével szűrjük le és töltsük üvegekbe.
Féregűző, étvágygerjesztő gyógytea
- 5-5 dkg ürömfű,
- tárnicsgyökér,
- ezerjófű,
- izsópfű,
- bengekéreg
Elkészítés: A fűszerek keverékéből két evőkanálnyit adunk fél liter vízhez, néhány percig forraljuk, majd 10 percig állni hagyjuk, végül leszűrjük. Naponta 2 csészével (reggel és este) fogyaszthatjuk. (Gyermekeknek csak kisebb mennyiségben adagoljuk!)
Források:
- Romváry Vilmos: Fűszerek könyve, Bp., 1977
- Élelmezésvezetők.hu
- www.vitaminsziget.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése