Egy meggymag meg még egy meggymag...Meggymag! Szelíd meggymag vagy?
Mindent a meggyről
"Nem szedik a meggyet, nem szedik a meggyet…" – vagy talán csak nem eleget belőle. Pedig inkább meggyet, mint gyógyszert!
A Balkántól egészen Észak-Indiáig megtalálható a meggy és szinte egyetlen családi kertből, gyümölcsösből sem hiányzik hazánkban. Mindezt nemcsak a meggy, mint növény igénytelensége, de a gyümölcs számos kedvező hatása is magyarázza: elsősorban jelentős kalcium-, kálium-, magnézium- és vas-tartalmánál, a benne található A és C, illetve a B vitaminok valamennyi fajtájánál fogva.
Egyre meggy?
Az idényszerűen kellő mennyiségben fogyasztott friss meggy vagy a belőle készített meggylé, esetleg befőtt vagy a koncentráltabb beltartalmú aszalt meggy rosttartalma emésztésserkentő, mi több, szükség esetén hatásos hashajtó lehet. Ily módon is erősíti a meggy közismertméregtelenítő, máj-, vese- és vértisztító hatását. Vízhajtóként is régi, jól bevált gyógynövényünk, mégpedig nemcsak a mosolygós szemek, hanem maga a szár is, amelyből gyógytea készíthető.
További számos gyógyító hatása ismert még: kedvezően befolyásolja a vérnyomás- és szívritmus-elégtelenséget, valamint az idegek működését, tisztító jellegzetességénél fogva segít megelőzni a köszvény kialakulását, kiegészítő gyógyszer szedése nélkül stabilizálja a kor előrehaladtával fellépő hormoningadozást és annak negatív következményeit, gyógyítja a szájbetegségeket, erősíti a laza fogazatot.
Légzőszervi megbetegedések kezelése is sok esetben megoldható pusztán meggy fogyasztásával, mivel a meggy savanyú ízhatása a vírusok számára végzetesen pusztító hatású, vitamintartalma pedig erősíti az immunrendszert, így a meggy segítségével bármely meghűléses megbetegedés sikerrel gyógyítható. Ezt elsősorban kismamák próbálhatják ki nyugodt szívvel.
Külsőleg, belsőleg
Bőrünk épen tartásában is segítségünkre lehet a meggy, mivel antioxidáns összetételének köszönhetően mind az elfogyasztott gyümölcs, mind pedig külsőleg, meggykivonatot tartalmazó krémek, bőrpakolások alkalmazásával frissítő, vitalizáló, fiatalító eredményt érhetünk el.
Meggylikőr
1,5 kg meggy, 1 kg cukorból és 1 liter vízből készült szirup, 1 rúd vanilia, 3 g fahéj, 5 szegfűszeg, 4 szem keserűmandula, fél liter finomszesz.
A meggyet kimagozom és egy bőszájú üvegbe teszem. Felöntöm a lehűlt cukorsziruppal, beleteszem a vaníliát, a fűszereket, illetve a mandulát és az alkoholt. Jól elkeverem és 3 hétre lefedve kirakom a napra. Ezután leszűröm, üvegekbe rakom és jól ledugaszolom.
Vagy lehet így is:
Hozzávalók: | |
60 dkg méz, 1 kg meggy, 0,8 liter 80 fokos alkohol, 1/2 liter víz, 5 dkg mandula, 1 dkg fahéj, tört meggymag, 2 szelet héjas citrom, 1 késhegynyi csersav. | |
Elkészítés: | |
A vizet, mézet, csersavat összefőzzük, lehabozzuk s hűlni hagyjuk. A megmosott, lecsurgatott meggyet a többi hozzávalókkal együtt üvegbe tesszük. Ráöntjük a mézszörpöt, az alkoholt, lekötjük celofánnal s két hetet állni hagyjuk. Ülepítjük, leszűrjük, üvegekbe töltjük, tároljuk. Rumos meggy – ahogy Pölöskén készítik MeggyszörpA legjobb hozzá a cigánymeggy, ami apró, de fekete és a legzamatosabb. Válogatom, mosom, majd magostól összenyomom és másnapig lefedve állni hagyom. Levét lecsorgatom és minden literéhez 80 deka cukrot téve vagy 20 percig főzöm. Kihülés után üvegekbe töltöm és ledugaszolom. MeggylekvárHozzávalók: - 30-50 dkg kristálycukor (ízlés szerint), - 1 tasak zseléfix, - befőttes üvegek.
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése